وبلاگ سفید
اندوه من انبوه تر از دامن الوند بشکوه تراز کوه دماوند غرورم
نویسنده: جان کوچولو - سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۳٩٠

بعد از مدت ها که قصد کردم دوباره وبلاگ رو آپدیت کنم هر چه فکر کردم حرفی برای نوشتن نداشتم، و فقط چند موضوع بی ربط ذهنم را مشغول کرده بود که حتی خودم هم از نوشتنشان لذت نمی بردم چه برسد به خوانندگان! بنابرین تصمیم گرفتم فیلمی هالییوودی به اسم شاه کلید را نگاه کنم!

جدای از داستان فیلم و ... که به دلیل نداشتن تخصص اصولاً در مورد آنها صحبت نمیکنم موضوع جالب دیگری توجهم را جلب کرد:

داستان ها و افسانه های فرهنگ آمریکایی های بومی و دورگه های سیاه پوست که با جادوها و طلسم ها کارهای عجیب و مرتبط با ارواح انجام می دهند همیشه برایم جالب بوده است. نه از آن حیث که این خرافات را باور و ترویج کنم، بلکه از آن جهت که در هر عقیده و مسلکی همیشه پاره ای از حقایق درست و مشترک با عقاید دیگر یافت می شود که باید آنها را از لابلای خرافه و افسانه و داستان پیدا کرد و مسئله ی تامل برانگیز این فیلم این بود:

"اگر به جادو اعتقاد نداشته باشی اثری بر تو نخواهد داشت، ولی اگر اعتقاد داشته باشی تحت تاثیر آن قرار می گیری."

و این دیالوگ مهمی از فیلم بود که بارها در فیلم تکرار شد و روند عوض شدن اعتقاد و ایمان و تاثیر جادو بر شخصیت فیلم را به زیبایی به تصویر کشید.

گرچه به نظر من اولین مرحله از پذیرفتن این خرافه همین است که این دیالوگ فیلم را بپذیریم، اینکه تصور کنیم خرافه ای ممکن است حقیقت داشته باشد اگر من به آن ایمان داشته باشم. من ایمان ندارم پس برای من بی تاثیر است، دیگری ایمان دارد پس برایش اثر دارد. و این نقطه ی آغاز پذیرفتن یک باور است: "چیزی هست، خبری هست، حتی اگر برای من نباشد."

با پذیرش اینکه جادو ممکن است بر کسی که به آن ایمان داشته دارد اثر داشته باشد، به جادو ایمان آورده ایم و مگر ایمان چیزی جز این است: پذیرفتن چیزی یا کسی و توانایی آن کس یا چیز بر انجام کاری !

و در داستان فیلم پذیرش اینکه جادو ممکن است بر کسی که به آن اعتقاد دارد موثر واقع شود اولین قدم اعتقادی سست شدن شخصیت اول داستان است.

اولین قدم عملی هم که در این راه بر میدارد استفاده از جادو برای شخصی دیگر است، زیرا گرچه خودش به آن اعتقاد ندارد ولی برای کسی دیگر آن را استفاده میکند و در جواب کسی که از او میپرسد: " تو که به جادو اعتقاد نداری چرا این کار را انجام میدهی"، پاسخ می دهد: "من اعتقاد ندارم ولی او که دارد!"

اما نکته ی مهمتری که میخواستم در مورد آن صحبت کنم را به پست بعدی موکول میکنم و آن این حقیقت است که آیا اعتقاد ما باعث تاثیر در عملکرد چیزی می شود یا خیر!

____________________________

پی نوشت:

1- شاه کلید، skeleton key (2005)iنام اصلی فیلم

2-جادو: voodoo مکتبی بر پایه ی جادوگری که بیشتر در بین سیاهان دورگه ی آمریکایی طرفدار دارد!

 

جان کوچولو
سلام. به وبلاگ سفید خوش آمدید. هر چه گفتیم جز حکایت دوست، در همه عمر از آن پریشانیم. و اکنون منم و یک عمر پشیمانی....
کدهای اضافی کاربر :


Google PageRank Checker